poniedziałek, 23 sierpnia 2021

Zaproszenie do psychoterapii

Szanowni Państwo

Wakacje się powoli kończą. Choć jeszcze wiele osób wyjeżdża na zasłużone urlopy, dla innych to czas powrotu do starych i nowych obowiązków, pracy i codziennych trosk. Ze względu na urlop również mój Gabinet nie funkcjonował przez ostatnie dwa tygodnie. Od dzisiaj zapraszam jednak Państwa do kontaktu jeśli jesteście tylko zainteresowani podjęciem psychoterapii psychodynamicznej lub terapii uzależnień w Krakowie w kontakcie osobistym (nie pracuję przez Internet). Początek roku szkolnego to dobry moment, aby zdecydować się na rozpoczęcie terapii. 

 

Zapraszam do kontaktu poprzez pocztę elektroniczną: 

gabinet.imago@gmail.com

lub - najlepiej - przez telefon:

888 867 115


fot. autor


wtorek, 6 lipca 2021

Zastosowanie teorii ewolucji w psychoterapii

 

 Zapraszam do zapoznania się z moim najnowszym artykułem, który właśnie ukazał się w czasopiśmie "Psychiatria". Jest to jego wersja internetowa. Artykuł porusza kwestię związków psychoterapii, szczególnie nurtów psychoanalitycznych, z teorią ewolucji. 

 Jakub L. Przybyła

 

Zastosowanie teorii ewolucji 

w obszarze psychoterapii

Application of the theory of evolution 
in the area of psychotherapy



piątek, 14 maja 2021

Rozum, nieświadome i filozofia

Paweł Dybel jest jednym z najbardziej znanych i płodnych filozofów w Polsce zajmujących się psychoanalizą. W tym roku opublikował książkę "Rozum i nieświadome". Książka ta porusza bardzo różne kwestie związane z nauką o nieświadomym umyśle. Niektóre rozdziały książki mają charakter historyczny, inne poruszają problem miejsca psychoanalizy w kulturze, antropologii, filozofii czy w nauce. Dzięki takiej różnorodności autor ukazuje całe zróżnicowanie recepcji psychoanalizy we współczesnym świecie. Jednym z ciekawszych fragmentów książki jest jej rozdział pierwszy, w którym, używając pojęć psychoanalitycznych, autor dzieli się swoimi przemyśleniami na temat naszej współczesnej, sieciowej, pandemicznej, ale głównie - narcystycznej kultury. W ostatnich słowach książki Paweł Dybel stwierdza, że zainteresowanie psychoanalizą największych filozofów i naukowców zadaje kłam twierdzeniu o intelektualnie zwodniczym charakterze psychoanalizy. Tak wiele, tak tęgich umysłów, jednak nie może się mylić. Zapraszam do lektury.

 

 


środa, 21 kwietnia 2021

Psychoterapia w czasach zarazy

Zapraszam do zapoznania się z artykułem omawiającym wagę mówienia o zmianach klimatycznych w kontekście nauki, jaką jest psychoanaliza:


Jakub Przybyła

Psychoterapia, zaraza i kryzys klimatyczny

 


 

wtorek, 16 marca 2021

Terapia rodzin

Psychoterapia rodzin zwana najczęściej systemową, to uznana metoda pomocy całym rodzinom. W pewnym momencie w Polsce był to nurt bardzo popularny.  W ostatnich latach trochę mniej mówi się o tej formie terapii. Może jest tak, ponieważ sami terapeuci rodzinni dostrzegli ograniczenia własnej metody w odniesieniu do rozwiązywania pewnych indywidualnych problemów poszczególnych członków rodziny. Niemniej jednak nurt systemowy w terapii pozostaje metodą pracy, która jest wskazana i często niezastąpiona w przypadku problemów dzieci i młodzieży; szczególnie wtedy, gdy stosowany jest razem z inną formą terapii, np. indywidualną terapią psychodynamiczną. 

Niedawno ukazała się książka - wywiad z nestorką terapii rodzin w Polsce prof. Ireną Namysłowską pt. Od rodziny nie można uciec. To bardzo wartościowa pozycja, która daje szczegółowy obraz tego, czym historycznie i współcześnie jest psychoterapia rodzin. Zapraszam oczywiście do lektury.

Zapraszam Państwa do kontaktu w sprawach chęci podjęcia psychoterapii psychodynamicznej.

Gabinet Psychoterapii IMAGO

 KRAKÓW pl. Szczepański 3/42 - 45

Tel. 888 867 115

email: gabinet.imago@gmail.com


 

wtorek, 2 lutego 2021

Historia polskiej psychoanalizy - czy powrót wypartego?

 W ostatnim czasie Wydawnictwo Universitas wydało kolejny tom z serii Dzieje psychoanalizy w Polsce pod tytułem Czy powrót wypartego? Psychoanaliza i dziedzictwo totalitaryzmów. Redaktorem tego tomu jest Ewa Kobylińska-Dehe. Zebrane w tym tomie teksty poruszają tematykę na styku psychoanalizy i traumatycznych dziejów Europy, a w szczególności Polski. Najważniejszym tematem jest jednak zagłada ludności żydowskiej, która naznaczyła losy polskiej psychoanalizy. Warto przeczytać zgromadzone w książce artykuły. Jest to szczególnie chyba ważne w obliczu obecnej, tak nieprzejrzystej, sytuacji politycznej w Polsce i na świecie.